Cynkowanie galwaniczne

Cynkowanie galwaniczne
2 votes, 4.00 avg. rating (80% score)

Cynkowanie galwaniczne (10)Cynkowanie galwaniczne opiera się na pokrywaniu stalowych materiałów cienką warstwą cynku w celu zapobiegania przyszłej korozji. Wielokrotnie nie zdajemy sobie sprawy jak przydatny jest to proces i jak często się go stosuje. Wykonanie go jest jednak przeznaczone wyłącznie dla profesjonalnych fachowców, którzy się na tym dobrze znają, bowiem nie jest to łatwy proces. Odpowiednie wykonanie cynkowania zawiera również przygotowanie – odtłuszczenie materiału dzięki cieczom alkalicznym oraz wyeliminowanie z jego powierzchni zgromadzonej rdzy za pomocą specjalnych kwasów. Po wykonaniu tych czynności można dopiero zabrać się za właściwe cynkowanie.

Cynkowanie galwaniczne powoduje powstanie cienkiej, gładkiej i jednolitej warstwy cynku, która wygląda bardzo schludnie. Dla zwiększenia efektu może ona być pomalowana lakierem czy farbą.
Proces cynkowania wykorzystywany jest w wielu branżach. Są to np. motoryzacja, RTV i AGD, lotnictwo, elektronika czy budownictwo. Jest on bardzo przydatny, gdyż skutecznie zapobiega rdzewieniu materiałów.

Ciekawe artykuły o architekturze:

About author

Related Articles