Jak oszacować koszty budowy domu?

Jak oszacować koszty budowy domu?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

rp_nieruchomosci57.jpgKoszty budowy mają kluczowe znaczenie dla wybory konkretnego projektu. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że nigdy nie uda się całkowicie przewidzieć sumy, która będzie potrzebna na zrealizowanie takiej inwestycji. W czasie budowy mogą wydarzyć się różne nieprzewidziane sytuacji. Nie oznacza to jednak, że można całkowicie zrezygnować z tego typu planów.

Pierwszym źródłem informacji na temat kosztów jest zazwyczaj katalog z projektami domów. Przy każdym projekcie powinna znajdować się informacja dotycząca przybliżonych wydatków. Warto jednak podchodzić dosyć sceptycznie do takich wyliczeń. Po pierwsze biuro projektowe może celowo zaniżyć koszty, aby zachęcić do zakupu projektu. Po drugie takie szacunki nie uwzględniają indywidualnych warunków i wymagań, np. wynikających z warunków na danej działce.

Aby uzyskać nieco bardziej dokładne i bardziej wiarygodne wyliczenia można skorzystać z różnych kalkulatorów budowy dostępnych online. Nie zastąpią one jednak profesjonalnego, szczegółówego kosztorysu.

Ciekawe artykuły o architekturze:

About author

Related Articles