Ściany wewnętrzne – działowe

Ściany wewnętrzne – działowe
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Wybór materiału na ściany działowe budzi dużo mniej emocji niż na ściany zewnętrzne. Ściany działowe nie przenoszą żadnych obciążeń, nie pełnią większej roli w izolacyjności termicznej, wybór materiału nie jest zatem aż tak istotny. Dość często zdarza się, że tak zwane działówki stawia się z tego samego materiału, co ściany zewnętrzne – po to tylko, by cały materiał dowieźć na budowę w jednym zamówieniu. Warto jednak wiedzieć, jakie parametry ścian działowych są istotne dla użytkownika i czym kierować się przy wyborze.

Koszt m2 ściany – to niewątpliwie najważniejszy parametr brany pod uwagę. Obliczając koszty, warto pamiętać, że na całkowity koszt składa się cena materiału oraz robocizny;

Łatwość budowy – idący w parze z kosztem robocizny, jednak prosta technologia budowy ma jeszcze tą zaletę, iż zmniejsza ryzyko błędów wykonawczych;

Izolacyjność akustyczna – dość istotny parametr ścian działowych, oceniany przy pomocy wskaźnika izolacyjności akustycznej R’A1.

Ciężar – istotny, gdy ściana działowa ma stanąć na stropie. Jeśli nie była przewidziana w projekcie konstrukcyjnym domu, warto wybrać jak najlżejszą technologię, by nie obciążać stropu;

Możliwość wieszania ciężkich przedmiotów, np. szafek kuchennych;

Radioaktywność – kiedyś straszono nas radioaktywnością bloczków betonowych, dziś nie ma to wiele wspólnego z prawdą – bloczki białe są najmniej promieniotwórczym materiałem budowlanym, a szare mają promieniotwórczość zbliżoną do cegły ceramicznej.

Grubość ścian działowych wynosi około 6-20cm plus tynk i zależy oczywiście od użytego materiału. Poniżej opisano najczęściej stosowane materiały używane do budowania ścian działowych.

Beton komórkowy – mają zróżnicowana gęstość. Im jest ona większa, tym beton trudniej jest obrabiać, słabiej izoluje termicznie (co w przypadku ścian działowych nie ma większego znaczenia) ale lepiej izoluje akustycznie (co już jest istotne). Najczęściej stosuje si bloczki o gęstości 500-600. Są dość lekkie, łatwe w obróbce, można na nich wieszać ciężkie przedmioty, w ściany z bloczków betonowych łatwo wbijać gwoździe i w nich wiercić.. Dodatkowo są stosunkowo tanie, co czyni z nich dobry materiał na ściany działowe. Występują w dwóch wariantach, jako bloczki białe i szare, różniące się promieniotwórczością (białe są bardzo mało promieniotwórcze).
bloczek betonowy

bloczek betonowy

Ceramika – czyli cegła pełna, kratówka lub pustak, a więc grupa tradycyjnych materiałów budowlanych. Są cięższe od bloczków betonowych i bardziej obciążają strop – zwłaszcza cegła pełna. Lepiej izolują akustycznie. Ściany z cegły pełnej maja dobrą nośność i można na nich wieszać ciężkie przedmioty, ale wiercenie jest trudne. W kratówkach i pustakach wierci się łatwo, ale wymagają specjalistycznych kołków rozporowych. Są znacznie droższe od bloczków betonowych. Ciekawym pomysłem są ściany z cegły klinkierowej, która oczywiście jest znacznie droższa od cegły pełnej, ale likwiduje problem wykończenia ścian i może byc ciekawym sposobem aranżacji wnętrz.
Cegła pełna

Cegła pełna

Ceramika poryzowana – czyli bardziej nowoczesne wyroby z ceramiki, jak np. Pustaki porotherm firmy Wienerberger. Montowane są na pióro-wpust co przyśpiesza i ułatwia montaż. Ich koszt jest niewiele większy od bloczków betonowych, lepiej izolują akustycznie. Wieszanie na nich cięższych przedmiotów wymaga stosowania specjalistycznych produktów.
pustak porotherm

pustak porotherm

Keramzytobeton – cechuje się stosunkowo niską ceną i dobrą izolacyjnością akustyczną. Jego waga jest podobna do bloczków betonowych i niższa niż w przypadku wyrobów z ceramiki, cechuje się tez niską promieniotwórczością. Są dość łatwe w obróbce, chociaż nie tak łatwe jak beton.
Keramzytobeton

Keramzytobeton

Silikaty – czyli cegły wapienno-piaskowe. Są tanie, dobrze izolują akustycznie i mają niską radioaktywność. Są także dość ciężkie i trudne w obróbce. W ścianach z silikatów wierci się trudno, ale za to można bez kłopotu wieszać ciężkie przedmioty.
bloczek wapienno-piaskowy

bloczek wapienno-piaskowy

Który materiał wybrać? Każdy ma swoje wady i zalety. Wystarczy zdecydować, co ma dla nas znaczenie największe – cena, izolacyjność akustyczna a może niska waga? W tym ostatnim parametrze prym wiodą oczywiście ściany lekkie w zabudowie kartonowo-gipsowej – niestety mają one bardzo słabą izolację akustyczną, a wieszanie ciężkich przedmiotów na takich ścianach wiąże się z koniecznością stosowania specjalnych stelaży. Mimo wszystko warto rozważyć także taką możliwość, zwłaszcza w sytuacji, gdy konstrukcja stropu nie pozwala na większe obciążenie. Ściany z karton-gipsu stanowią wtedy jedyny ratunek.

Ciekawe artykuły o architekturze:

About author

Related Articles